Slayt17

Slayt17
Picture 17 of 17

Bilim Feneri Forumundan

Merhaba,
Cesaretli bir konu başlığı ve yazarından da beklenti yüksek; şöyle diyelim ben ortalamanın üzerinde eğitim almış bir felsefeciyim ve bilimsel bir fikrim var. Bilim insanlarının eleştirilerine, yapıcı yorumlarına ve yönlendirmelerine ihtiyacım var. Sadece eldeki verileri kullanarak çok yol alınabileceği düşüncesindeyim
Konu temelde genetik bilimcileri, ses ve elektronik mühendislerini, matematikçileri ve uzay bilimlerini ilgilendiriyor.

Ortak Yaşam (Sembiyoz)
İlk Test

1) Ortak yaşam içinde varolan 1001 tür bakterinin genetik kodu (bundan kasıt A,G,C,T kodlamasıdır mesela ;http://www.yeastgenome.org/cache/chromosomes.shtml ), hücre sesi (bakınız http://www.chem.ucla.edu/dept/Faculty/g … earch.html ), ve elektrik aktivitesi grafiği (mesela;http://academic.research.microsoft.com/Paper/13402714.aspx ) her bir türün isminin altına bir database de alınır.
2)Seçki içindeki her hangi bir tür, bir bakterinin genetik kodu bilinmez olarak alınır ve eldeki database içinde algoritma oluşturarak bu 1001. bakterinin sadece sesi ve elektrik aktivitesi bilgisi ışığında nasıl birebir aynı DNA’yı elde edilebileceği hesaplanır.

İkinci Test

1) Gezegenimizin de ses ve elektrik aktivitesi vardır, bu Ses ve Elektrik aktivitesi içinde de 1001 bakterinin ses ve elektrik aktivitesi hem lokasyon olarak tespit edilebilinir (böyle bir ses ve elektrik grafiğinin içinde, başka türlü söylersek bu gürültü içinde, bu CANLI sesi sadece buralarda bulunabilir/barınabilir/olabilir, üst ve alt aralığında nerede olabilir) hemde algoritma olarak yani spesifik lokasyon olarak ( ses ve elektrik aktivitesinin 1 dakikalık bir kaydı bize büyük bir veri verecektir ve bu data akış olarak araştırılıp algoritmalandırılabilir ve bu algoritma bize 1 dakikalık dünya kaydının içinde yaşamsal sesin nasıl haraket ettiğini gösterecektir. Mesela bu sitedeki örnek sesler; http://spaceweather.com/glossary/inspire.html ). Bu lokasyon arayışının sonunda gerçektende Dünya yüzeyinde spesifik noktalara ulaşılabileceğini türlerin dağılımlarının harita üzerinde yoğunlaşmalarının bulunabileceğini düşünüyorum
2) Yaşam datasının toplamını (ki burada hedef 1001 tür bakteri değil aslında tüm türlerin ses, elektrik aktivitesi ve DNA bilgilerinin toplanmasıdır) Dünya’nın datası içinde nasıl bulduğumuzu da başka bir gezegene uygulayabiliyor oluruz.

Üçüncü Test
1) Ay yüzeyinde en son NASA deneylerinde su bulunduğundan (http://science.nasa.gov/science-news/sc … ssresults/ ) ay yaşam olup olmadığı konusunda incelenmeye çok müsaittir.
2) Ayında bir ses ve elektrik aktivitesi vardır ve bu bir uydu ile, ya da Dünyadaki alıcılar ile kaydedilip, Dünya’da yaşamı nasıl arayıp bulduğumuzun bilgisiyle yaklaşıp ayda CANLI sesi ve elektrik aktivitesini arayabiliriz ve hatta bulursak lokasyon olarak belirleyebiliriz.
3) Eğer bir yaşam frekansı yakalarsak Dünya’daki veriler ve birinci testteki yöntem bize Ay’da ki olası yaşam formunun olası DNA’sını verecektir. Eğer birde Ay yüzeyinde lokasyon, bir haritada bir nokta olarak bu verileri mükemmelleştirebilirsek; o noktaya gidip bulacağımız CANLI nın gerçek DNA’sı (burada tabii ki Dünya dışında hiçbir yerde DNA bulunmayabileceğini de düşünüyorum, ancak bu sistem genede bize tamamen başka bir canlı türünü, DNA ve RNA’sız bir türü, genetik olarak anlayabilme imkanı verecektir), bize hesaplanan DNA’dan farkıyla Ay yüzeyindeki standart sapmayı verecektir. Bu sırayla bütün gezegenlere uygulanabilir.

Uzay gemisi nerede peki? Valla daha şimdi başladık, yaydık kökleri şöyle güzelce bir şimdi ışıktan gözler kurutacak onları, sonra belki çayını bile yaparız. Bu yazdıklarım buralara özel yazıldı ama bir blogum var; http://episteme-spacecraft.blogspot.com/

Notlar;
-Kayıtların nasıl bir aletle kaydedildiğinden çok tutarlılıkları önemli.İlk olarak tek bir test içinde aynı cihaz kullanılmalıdır. Dolayısı ile farklı hassasiyetleri ölçmek için aynı tarzda yapılmış, aynı teknoloji aynı sistem ile çalışan ölçüm aygıtları daha uygun olabilir.
-Gezegenlerin sesini ve elektriğini dinlerken bir mikroskoptan bakıyoruz ancak ne aradığımızı (ses ve elektrik toplamı olarak) ve nasıl davrandığını (algoritmasal olarak haraketi) bilince işimiz çok kolaylaşıyor.(hatta bırakın gezegenleri etrafımızı dinlerken bile nereye bakacağımızı bilmek güç. Mesela; http://researchspace.csir.co.za/dspace/ … 10204/3619 )

17 Şubat 2011

Close Menu
Secured By miniOrange